Stranka pouziva javascript. Funkcnost stranky bude obmedzena. HS/ Springfield XDS 3.3, Glock 43 a Walther PPS M2, recenzia

Mini recenzia mini pištolí

HS / Springfield XDS 3.3 • Glock 43 • Walther PPS M2


Počas jedného dopoludnia sa nám podarilo mať na strelnici tieto 3 mini pištolky, a tak sme sa rozhodli ich trocha otestovať a porovnať. S našimi postrehmi sa s vami radi podelíme. Ďakujeme ich majiteľom že nám umožnili si z nich pár rán vystreliť. Na podrobnejšie testovanie žiaľ nebol priestor, tak tento text berte ako prvé dojmy, ktoré sa po vystrieľaní pár nábojov dajú poskytnúť. Na serióznejšie testovanie by sme potrebovali vystreliť z každej zbrane aspoň stovku nábojov, čo nebolo možné.
K samotným zbraniam - všetko sú to slim profile subkompakty s plastovým rámom a jednoradovým zásobníkom v kalibri 9 Luger so spúšťovým systémom typu Strike fire. Rozmerovo sú skoro rovnaké, pri hmotnosti sú už rozdiely väčšie.

Na začiatok si dajme ich základné parametre, ďalšie podrobnosti si môžete zistiť na stránkach výrobcov.

HS:
rozmery (d / v / š): 160 / 112 / 25 mm
dĺžka hlavne: 84 mm
hmotnosť prázdnej zbrane: 650 g
Zbraň sa predáva s týmto príslušenstvom: 3 ks zásobníkov (jeden 7 ranový + dva 9 ranové s návlekmi), výmenný chrbát, návlek na zásobník k výmennému chrbtu, olejnička, indikátor prázdnej komory a plastový vyterák.
Zbraň bola v dobe testu cca. 3 týždne stará, majiteľ na nej vymenil len predĺženú botku malého zásobníka, všetko ostatné bolo v pôvodnom stave. Mala vystrelené okolo 200 rán.

Glock:
rozmery (d / v / š): 159 / 108 / 23 mm
dĺžka hlavne: 86 mm
hmotnosť prázdnej zbrane: 509 g
Zbraň sa predáva s týmto príslušenstvom: 2ks 6 ranových zásobníkov, vyterák, kefa, nabíjač.
Zbraň bola kúpená v Novembri 2016, majiteľ na nej vymenil tritiové mieridlá a nalepil grip pásku. Doteraz mala vystrelené okolo 1000 rán.

Walther:
rozmery (d / v / š): 161 / 110 / 23 mm
dĺžka hlavne: 81 mm
hmotnosť prázdnej zbrane: 600 g
Zbraň sa predáva s týmto príslušenstvom: 3 ks zásobníkov (6, 7 a 8 ranový), návod na použitie. Zaujímavosťou je nástrelný list, ktorý dnes už nebýva bežný.
Pištoľ bola pred testom úplne nová, ešte z nej nepadla ani rana, až my sme ju pokrstili :)

Na nasledovných fotkách si môžete porovnať ich rozmery:

Ako sme testovali:

Najprv nás zaujímalo aký rozdiel v rýchlosti striel bude medzi 5 palcovou hlavňou a týmito malými hlavňami. Ako testovací 5 palec sme si vybrali pištoľ CZ 75 TS. Použili sme prebíjané náboje so 124 gn celoplášťovou strelou v laborácii pre IPSC.
Ako to dopadlo môžete vidieť v tejto tabuľke:

Po zmeraní rýchlostí sme chceli vyskúšať presnosť na 10 metrov. Ako hlavného testovacieho strelca sme zvolili p. Mariána Vyšného, o ktorého streleckých schopnostiach nemáme žiadne pochybnosti. Strieľal obojručne, po sediačky s oporou 2 série. V prvej sérii dal po 5 rán z každej pištole do štandartného policajného terča "Páchateľ" aby si zvykol na správanie zbraní, a v druhej sérii tiež po 5 rán do malorážkového terča. Na strelecký test sme použili fabrické 115 gn náboje S&B, aby sme zistili ako sa tieto zbrane budú správať pri streľbe s ľahkou a rýchlou strelou.
A tu je výsledok:

Posledný test sme zvolili rýchlu pudovú streľbu obojručne 5 rán na 7 metrov do IPSC terča. Strelivo bolo tiež 115 gn S&B. Pri rýchlej pudovej streľbe sa dá najlepšie zistiť ako sa konkrétna zbraň správa v rukách, či vám bude skákať alebo streľba bude príjemná. S každou jednou zbraňou bola streľba relatívne príjemná, najživší bol Glock, zvyšné dve zbrane sa správali skoro rovnako. Výsledok testu pudovej streľby bol, že všetky strely skončili v zóne Alfa.

Zhrnutie:
Ako ste mali možnosť vidieť na fotkách, všetky tri pištole sú presnosťou skoro rovnaké. Tu sa nám potvrdzuje fakt, že moderné zbrane prevyšujú svojou presnosťou schopnosti väčšiny strelcov. Výberom ani jednej z nich nič nepokazíte, presnosťou vás ani jedna nesklame. Dôležité pred kúpou zbrane je že si ju aspoň chytíte do ruky či vám sadne, a ideálne je si z nej aj vystreliť. Pri našom teste sa nám to aj potvrdilo keď zbraň do ruky sadla ako uliata, ale pri streľbe veľmi skákala.

A ešte na záver dáme naše dojmy zo streľby:

Marián Vyšný:
Pred rokmi by som si ani nepomyslel že budem pokukávať po deviatkových mrňúsoch. Ak som nemal mať v gatiach veľkú búchačku v kalibri aspoň .40 S&W tak som si zobral so sebou radšej iba nožík. No treba tiež povedať, že pred rokmi nebol ani zďaleka taký výber ako dnes. Dnes si myslím že je lepšie mať pri sebe mrňúsa (aj keď iba so šiestimi nábojmi 9 Luger) a nožík vo vrecku, veď tie dnes vyrábané zbrane nič nevážia a v lete to skryjete pod tričko ako nič. No pochopiteľne úspech vlastnej obrannej akcie je hodne závislý na schopnostiach strelca. Veď 6 nábojov 9Luger vymačkaných na jedno miesto sa dá porovnať s jednou ranou z brokovnice, čo už je slušný stopný efekt. A preto kluci a klučky trénujte, a učte sa tiež právne aspekty obrany nech viete svoje konanie obhájiť.
Základná požiadavka pre zbraň, ktorá je určená na sebaobranu je jej funkčnosť, silový faktor, presnosť a jej ovládateľnosť pri streľbe. Dizajn hrá veľkú rolu z hľadiska komerčnosti. Je proste fajn vlastniť peknú zbraň. My sme nemali priestor a možnosť testovať tieto zbrane z hľadiska funkčnosti a spoľahlivosti pri streľbe, lebo na taký test treba vystrieľať stovky nábojov za rôznych klimatických podmienok. K stopnému efektu náboja 9 Luger sa netreba viac vyjadrovať, všetci vieme že pri celoplášti a klasickej ogiválnej strele keď je cieľ zasiahnutý iba jednou ranou, dosiahneme skôr vykrvácanie útočníka, ako jeho okamžité zastavenie.  Pri krátkej hlavni mrňúsa sa znižuje úsťová rýchlosť, a teda aj penetrácia strely v cieli. Touto minirecenziou chceme len zdokumentovať presnosť a opísať naše pocitové a vizuálne vnemy zachytené počas streľby.

HS
Je to oku lahodiaca malá zbraň. Dizajnovo jej niet čo vytknúť, človek si ju zamiluje na prvý pohľad. Je zaujímavé že aj pri tak malých rozmeroch výrobca dal na rám weaverovu lištu a teda je možne na zbraň umiestniť kompaktnú baterku. Svetlovodné vlákno na muške strelca poteší, hlavne keď predpokladá použitie zbrane na menšie vzdialenosti. Indikácia náboja v komore je zjavná aj na priloženej fotodokumentácii. Dlaňová poistka je ďalší prvok ktorý zvyšuje bezpečnosť prebratý z legendárnej 1911tky. Spätný ráz zbrane je pri jej rozmeroch a hmotnosti zvládnuteľný no tvar rukoväte a jej rybina mi vytlačili počas streľby do dlane niekoľkominútový odtlačok. Pri ťahaní spúšte pri mierenke som sa narobil ako hovädo keďže som to nechcel odfláknuť. Pri rýchlej streľbe som musel značne spomaliť aby som triafal to, čo som trafiť chcel.

Glock
Jednoznačne musím povedať, že pri úchope všetkých troch zbraní rýchlo za sebou bez streľby som si povedal, že Glock mi sedí v rukách najlepšie. Je úžasná aj jeho presnosť. Musím podotknúť, že ešte som nemal v rukách nepresný nový Glock. Je skvelé že Glock robí presné a spoľahlivé zbrane. Preto to hovorím, lebo je jasné, že presnosť a spoľahlivosť súčastne na jednej zbrani vôbec nie sú samozrejmosťou. Zbrane ladené do presnosti bez axiálnych vôlí boli síce presnejšie ale neboli spoľahlivé. Takéto zbrane boli náchylné už aj na zmenu teploty, či mierne znečistenie.
     Na tejto zbrani mi vadili dve veci - tritiové mieridlá sú slabo čitateľné - jednoznačne muška je príliš široká do cieľnika, alebo cieľnik je úzky na ten typ mušky. Takto skoro vôbec nevidno svetlosť po stranách mušky. Druhá vec ktorá ma priam šokovala, bol značný spätný ráz zbrane. Spätný ráz bol podstatne väčší ako u HS. Skoro mi pištoľ nakládla po hlave :). Neviem či to je spôsobené len malou hmotnosťou zbrane, alebo aj príliš skorým odomykaním. Ak je to tak, potom má zbraň tendenciu správať sa ako zbraň s pevnou hlavňou a dynamickým záverom a na takú konštrukciu je 9 Luger prisilný.

Walther
Keď som chytil do ruky Walther PPS prvýkrát do ruky, tak som si povedal, že rukoväť zbrane je priúzka. Dlaň ľavej ruky sa skoro vôbec neopiera o rukoväť. No ale to je asi tak všetko čo tejto zbrani možno vytknúť. To, že je rúčka úzka a hlavne v spodnej časti spôsobuje to, že túto zbraň najľahšie skryjete do vnútorného púzdra. Skúšal som všetky tri zbrane len tak zasunúť za opasok a dal som na vrch športové obtiahnuté tričko ktoré som mal na sebe a fakt. Walther zasunutý v gatiach zpredu s krátkym zásobníkom nevidno a práve s tým najkratším zásobníkom by som ho aj nosil. Ja pri streľbe nepotrebujem opierať malíček o rukoväť, aspoň to nepostŕham . Mieridlá s výraznými bodkami svetlozelenej fosforovej farby sú dobre čitateľné. Ako indikáciu napnutého spúšťového mechanizmu možno považovať úderník v zadnej časti záveru. Tento sa pri ťahaní spúšte posúva vzad až mimo záver. Pri napnutom stave je zarovno záveru a pri spustenom stave je vo vnútri záveru, čo si strelec môže vizuálne, ale aj hmatom skontrolovať. Vizuálne možno skontrolovať aj prítomnosť náboja v nábojovej komore. Na konci nábojovej komory je mini okienko, cez ktoré vidno nábojnicu pokiaľ sa nachádza v nábojovej komore. Zbraň sa správa pri streľbe hodne kultivovane a to pri mierenej ako aj dynamickej streľbe. No najväčšia lahôdka na tejto zbrani je spúšť. Má stále rovnakú charakteristiku krátky chod a odpor..., no asi by som túto zbraň nedal do ruky strelcovi začiatočníkovi. Ozaj skoro som zabudol - už som mal v ruke niekoľko Waltherov ale každý bol dobre nastrelený, ono to vyzerá že súdruhovia vo fabrike si dávajú záležať a skutočne každú zbraň nastreľujú a prikladajú do kufríka reálny nástrelný terč.

Zhrnutie
Jedna vec ma pri teste prekvapila. Presnosť všetkých troch zbraní pri tak krátkej hlavni je priam neuveriteľná. Môj favorit je jednoznačne Walther. Zaň hovorí prijateľný spätný ráz, vynikajúca spúšť a dobré čitateľné mieridlá. Tiež potešia detaily ako je indikácia napnutého spúšťového mechanizmu a kontrola náboja v nábojovej komore. Samozrejme je zaujímavý aj fakt, že túto zbraň ľahko skryjete pod odev a pritom nemusíte na tento účel nosiť oblečenie o dva čísla väčšie ako potrebujete. Na tejto zbrani nepotrebujete nič upravovať. Môj názor je, že keď kúpite Walther PPS nebudete ľutovať tých pár éčok navrch. Veď mrňúsa nekupujete každý rok.


Marián Böhmer:
Keď som dostal pozvanie zúčastniť sa tohto testu veľmi som sa potešil že vyskúšam ako sa mi bude strieľať z krpatých pištoliek, keďže mám väčšie ruky a malé zbrane mi v nich moc nesedia. Nakoniec som zostal celkom prekvapený, že so všetkými tromi sa mi strieľalo nad očakávanie dobre.

HS
Ako pozitíva by som vyzdvihol čitateľné mieridlá so svetlovodnou muchou ktoré zrýchľujú zamierenie pri pudovej streľbe, výrazné zdrsnenie na pažbičke, a rail na príslušenstvo. Zbraň má aj dlaňovú poistku, čo môže byť zaujímavé pre ľudí čo nedôverujú poistnému systému zbraní typu Glock (poistka zápalníku a jazýček v spúšti).
Ako negatíva by som uviedol tvrdú spúšť, bola rozhodne najhoršia zo všetkých troch testovaných pištolí. Pri vystrieľaní 10 nábojov sa človek narobí jak hovado :) Výstražník je ako samostatný prvok, podľa mňa ho mohli konštruktéri spraviť tak ako má Glock, teraz je to ďalšie kurvítko navyše.
Zbraň sa pri streľbe správala pomerne kultivovane aj so 115 gn nábojmi, čo pripisujem aj predĺženej botke malého zásobníka ktorá zlepšuje úchop malíčkom. Pri streľbe s veľkým zásobníkom bolo správanie zbrane ešte lepšie.

Glock
Čo už napísať o tejto pištoli? Je to proste Glock. Rokmi overený tvar konštruktéri zmenšili a trocha prepracovali vnútornosti, a vznikla táto mini pištolka. Myslím že je zbytočné písať pozitíva, nachádzajú sa v skoro kažej recenzii na Glocky.
Ako negatívum uvediem že G43 bol pri streľbe najživší zo všetkých troch, ale nečudujem sa keďze je najľahší. Pri 115 gn nábojoch to bolo najzreteľnejšie, ale pri 124 gn nábojoch už ten rozdiel nebol až taký dramatický. Chcelo by to vyskúšať aj náboje s ťažkými strelami, ale žiaľ na takéto podrobné testovanie nebol priestor.

Walther
Ako pozitíva by som vyzdvihol čitateľné mieridlá s veľkými bodkami ktoré pomáhajú pri rýchlom zamierení, ale najlepšia vec na tejto zbrani je spúšť. Má plynulý chod a na konci je skoro bodová, úplná fantázia. S takouto spúšťou môžete ísť rovno na mierenkársku súťaž. A podotýkam že zbraň bola úplne nová, ešte nevybehaná.
Jediné negatívum ktoré sa dá tejto pištoli vyčítať je jej cena.
Nepriek malému zdrsneniu pažbičky sa správala pri streľbe prekvapivo dobre aj so 115 gn nábojmi. Máte na výber 3 veľkosti zásobníkov, každý z nich spraví iný úchop zbrane, takže žiadna ruka by nemala mať problém s dobrým úchopom.

Zhrnutie
Ako favorita z hľadiska pomeru cena / výkon by som z tejto trojice zobral Glocka, okrem iného je na mojej postave najlepšie skryteľný. Ďalším plusom je kopec náhradných dielov ktoré zoženiete aj u nás, a nemusíte špekulovať z ktorého amerického eshopu vám ich zašlú aj na Slovensko. Pokiaľ ste členom ozbrojených zložiek výrobca dáva zľavu, a tam nie je o čom rozmýšľať. Horšie vlastnosti pri streľbe sa dajú zlepšiť výberom vhodnej munície a samozrejme pravidelným tréningom. Presnosť je viac než dobrá, napr. majiteľ testovaného Glocka sa občas zabáva tým že na cca. 50 metrov strieľa na kovovú siluetu IPSC terča, a skoro vždy sa aj trafí.
Pokiaľ by som mal neobmedzený rozpočet, zobral by som Walthera kvôli tej fantastickej spúšti a ku nemu HS len tak pre radosť. Veď Glocka má každý :)
Na záver ešte pripomeniem - nezabúdajte na najdôležitejšiu vec, a to pravidelný tréning na strelnici, a suchý tréning (sušenie) mimo strelnice s vašou zbraňou, aby ste sa s ňou zžili. Darmo budete mať zbraň za tisíce Eur, keď ju nedokážete spoľahlivo a bezpečne ovládať, keď nebudete poznať jej správanie pri streľbe, keď z nej nedokážete trafiť do terča. Základom každej streleckej disciplíny je v prvom rade bezpečnosť a schopnosť ovládať svoju zbraň tak, aby som neohrozil seba a ani ostatných návštevníkov strelnice, a až keď máte zvládnuté tieto základy môžete ďalej rozvíjať svoje strelecké zručnosti.

Firma Gunshot s.r.o. sa zaoberá aj predajom zbraní. V našej ponuke nájdete kompletný sortiment zbraní slovenskej firmy Grand Power, ďalej ponúkame tieto značky: CZ, Glock, Heckler&Koch, Ruger, Tikka, Sako, a iné.
Vieme vám zabezpečiť aj zbrane ktoré sme testovali, len pri modeli HS XDS rátajte s dlhšou dodacou dobou - v Čechách má dovozca poradovník a ľudia čakajú na dodanie už asi rok.

Ešte máme skladom zopár kusov samonabíjacích pušiek AK-47. Ak si chcete splniť svoj dávny sen mať doma legendárne AK-čko, neváhajte dlho. Až začne platiť tá debilná európska smernica o zbraniach, tak už nebude možné nadobudnúť tento typ pušiek.

Pri kúpe zbrane u nás vám poskytneme zaujímavú zľavu na strelecký kurz zameraný na bezpečnú manipuláciu a ovládanie.